Çağımızın En Büyük Sorunu: Obezite

Dışarı çıkıp burnumuza gelen bir hamburger kokusuna veya sıcaklarda buz gibi bir cola içerek ferahlama isteğine karşı gelebilir miyiz? Ama kendimizi durdurmamız gerekir çünkü durduramazsak obezite ile karşı karşıya kalabiliriz. Her güzel şeyin bir de zararı vardır sonuçta.

Çağımızın En Büyük Sorunu: Obezite
Çağımızın En Büyük Sorunu: Obezite

Çağımızın En Büyük Sorunu: Obezite

            Dışarı çıkıp burnumuza gelen bir hamburger kokusuna veya sıcaklarda buz gibi bir cola içerek ferahlama isteğine karşı gelebilir miyiz? Ama kendimizi durdurmamız gerekir çünkü durduramazsak obezite ile karşı karşıya kalabiliriz. Her güzel şeyin bir de zararı vardır sonuçta.

            Pandemiden dolayı hepimiz evlerde kalmak zorundaydık ve evde kalmak demek sürekli bir şeyler yemek demektir. Bazılarımız yemesine içmesine dikkat edip formunu korumaya çalışsa da bazılarımız bunu başaramamış olabilir. Fazla kiloları vermek bir süreç ister ama sonunda başarıya ulaşılır. Eğer bunun için geç kalırsanız ne olacak? İşte o çizgiye çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü durum böyle olursa obezite ile mücadele etmeniz gerekecek.

            Peki, obezite nedir? Obezite, bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının istenilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Hepimizin beslenmeye ihtiyacı vardır fakat dengeye dikkat etmek gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Obezite yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır.

Obezite Nedir,Obezite Nasıl Giderilir

            Obezitenin oluşumuna sebep olan birçok faktör vardır. Aşırı ve yanlış beslenme, hormonal veya metabolik etmenler, genetik etmenler, sigara ve alkol kullanımı ve anti depresan gibi bazı ilaçlar obeziteye sebep olan faktörler arasındadır.

            Obezite teşhisi beden kitle indeksi yardımıyla en kolay şekilde hesaplanması sonucu konur.  Buna ek olarak bel ölçüsü de oldukça önemlidir. Bunun önemli olmasının sebebi ise hastalık riskini değerlendirmede yardımcı olmasıdır.

            Obeziteye bağlı birçok hastalık da meydana gelmektedir. Örneğin, karaciğer yağlanması, depresyon, bazı kanser türleri, eklem bozuklukları, kan yağlarının artışı, kolesterol yüksekliği veya uyku apnesi gibi birçok hastalık olabilir. Bu hastalıklar zamanında tedavi edilmezse sonrasında tedavi edilmesi oldukça zor olacaktır.

            Şimdi gelelim en önemli konuya; obezitenin tedavisine. Obezitenin tedavisi mümkündür. Çok ciddi sabır gerektiriyor fakat güzel bir sonuca ulaşmak istiyorsanız birazcık sabırla bu işin altından kalkabilirsiniz. En önemli durum ise tedaviye zamanında başlanmasıdır.  Temelinde obezite basit bir denkleme dayanıyor. Yani bedenin harcadığı enerji miktarından daha fazla enerji vücuda alınıyorsa bu fazla enerji vücut içerisinde depolanır. Genetik olarak bir sorun olmadığı sürece fazla gıda alımı veya tüketim azlığı da vücudu olumsuz olarak etkiliyor. Hormonlardaki dengenin bozulması da yine obeziteye sebep olabilir. Böyle bir durum da ancak doktor kontrolünde düzeltilebilir. Obezite tedavisi sürecinde mutlaka doktorlar, diyetisyenler, psikologlar ve fizyoterapistler işbirliği içinde olmalıdır. Çünkü sadece bir doktor ve diyetisyen yeterli değildir. Bunun yanı sıra bazı cerrahi müdahalelere başvuranlar da oluyor; örneğin tüp mide ameliyatı veya kelepçeleme yöntemleri... Tüp mide ameliyatı midenin yaklaşık yüzde 75’lik bir bölümünün çıkartılması işlemidir. Hastaların bu ameliyattan sonra iştahları azalır. Mide balonu uygulaması, mide içine mide balonunun yerleştirilip şişirilmesi şeklinde gerçekleştirilen bir operasyondur. Ayrıca tedavi bittikten sonra hastaların eski sporsuz ve hareketsiz hayatlarına dönmemeleri gerekir. Çünkü tekrar kilo alınması mümkündür.

            Obeziteyi önlemek aslında sizin elinizde. Eğer yapamıyorum diyorsanız mutlaka bir uzman yardımı almalısınız ve kontrollü bir şekilde beslenmenizi düzenlemelisiniz. Fiziksel aktivite düzeyinizi artırın ve düzenli spor yapın.

Yazar Gülden Metin'e Teşekkürler..

Bir Emoji Bırakın

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0