Çocuk Yetiştirmek Bir Sanattır

Bu Yazımızda Sizlere Çocuk Nasıl Yetiştirilir Başlığı Altında , Çocuk Yetiştirmeyi Az Çok Anlattık. En İyi Çocuk Gelişimi İçin Blog Sayfamızı Takip Edin.

Çocuk Yetiştirmek Bir Sanattır
Çocuk Yetiştirmek Bir Sanattır
Çocuk Yetiştirmek Bir Sanattır
Çocuk Yetiştirmek Bir Sanattır
Çocuk Yetiştirmek Bir Sanattır

Çocuk Yetiştirmek Bir Sanattır!


Ebeveyn olmak bir sanattır derler, ki bu tamamen doğrudur. Bir çocuk yetiştirmek, bu dünyaya bırakılabilecek en önemli mirastır. Ancak çocuk yetiştirmeyi bildiğini düşünen her ebeveyn, çocuğunu doğru şekilde mi yetiştiriyordur?

 

Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır ?

 

 


Benim Çocuğum Her Dediğimi Yapar!


Her insanın bir karakteri vardır. İnsanlar doğduğu andan itibaren aslında karakterlerini ortaya koyar. Daha hırçın huylu bir bireyse, daha bebekliğinden itibaren huysuzluklar olabilir. Veyahut, tam tersi şekilde, sakin bir ruh haline sahip bir kişi bebekliğinden itibaren bu özelliği taşıyabilir. Bu durumun aile içerisindeki iletişimle alakası olduğu kadar, her bireyin doğar doğmaz genleri ile gelen karakter yapısından da kaynaklanır. Dolayısıyla, sadece ailesinin dediğini yapan ve hiçbir koşulda sözünden çıkmayan bir çocuğun davranışı bu noktada çok uygun mudur diye düşünmek gerekir.
Aile içerisinde bir denge kurulmalıdır. Hem ebeveyn olarak evde belli bir otorite olduğu çocuğa hissettirilmeli, ancak bir o kadar da evde çocuğunuzun da bir birey olduğunu ve onun fikirlerinin de ne denli önemli olduğunu göstermek gerekir. Sadece ailesinin sözünü dinleyen, hiçbir koşulda kendi duygu ve düşüncelerini ortaya koymayan çocuk aileler ve çevredekiler tarafından çok takdir toplasa da, aslında sadece ailesi ne derse sadece onu yapan çocukların çok bastırılmış olabileceği göz ardı edilememelidir.
Aileler çocuklarını ne çok fazla vererek doyumsuz hale getirmeli, ne de sadece kendi dedikleri olacak gibi davranarak bastırmalıdır. Her ikisi de ilerleyen yıllarda çocukların psikolojileri ve karakterlerinde uygun olmayan durumlar ortaya çıkarabilir. Aslında temel olan şey, belli kurallar çerçevesinde, neyin ne olduğunu çocuğa doğru şekilde anlatarak, hem çocukluğunu yaşayabilecek hem de ilerleyen yaşlarda oturaklı bireyler yetiştirmektir.

 

 

 


Buradan yola çıkıldığında, çocuğunuzun bir şeyi yapmasını istemiyorsanız, kendi dediğinizin olması gerektiğini düşünüyorsanız, bunu uygun bir dille ve onun anlayabileceği şekilde anlatmalısınız. Aksi takdirde, zorla ya da baskılayarak durumu yönetirseniz, çocuğunuzun yapmasını istemediğiniz şeyi neden yapmaması gerektiğini anlatabilmek yerine size itaat etmesini öğretirsiniz. Ancak siz kendinize sadece itaatkar bir birey mi yetiştirmek istiyorsunuz yoksa çocuğunuz ile doğru iletişim mi kurmak istiyorsunuz, bunu sormalısınız. Tabi ki bu sorunun cevabı çocuğunuz temelinde olmalıdır. Aksi takdirde, çocuğunuz ilerleyen yaşlarda size olduğu gibi başkalarına da sadece itaatkar bir tavır takınabilir ve kendi duygu düşüncelerini ortaya koymakta zorlanabilir.

 

Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

 

 


Çocuğunuzun Kendini Keşfetmesine İzin Vermelisiniz!


Ebeveyn olarak sizin kendinize has bir kişiliğiniz olduğu gibi, çocuğunuzun da tabi ki bir kişiliği var. Ancak çocuğunuz henüz sizin kadar bu hayatta tecrübe edinmiş, yaş almış ve yaşamış değil. Dolayısıyla çocuğunuz kişiliğini bulmak ve kendini keşfetmek için istekli olacaktır. Ebeveynler olarak çocuklara imkan sağlanmalıdır. Önemli olan şey, çocuğunuzun ilerde tek başına güçlü bir birey olabilmesi açısından iyi bir eğitim vermek ve desteklemektir.

 

 

 


Doğru iletişimin temelinde ise, kendiniz ile bebeğiniz bir otorite savaşı vermemek yatar. Çünkü bu durum hem çocuğunuzu hem de kendinizi yıpratır. Ancak bunun yerine, hem kendi doğrularınız doğrultusunda çocuğunuzu yetiştirebilir, hem de ona kendi kararlarını verebileceği küçük açıklıklar bırakabilirsiniz. Buradaki en önemli husus ise denge meselesidir. Çünkü siz çocuğunuzun ağzından çıkan her şeyi yapan, asıl otoritenin çocuğunuz olduğu bir düzende ebeveynlik yaparsanız çocuğunuz sizi çoğu zaman dinlemeyecek ve dilediği gibi hareket edecektir. Aksi durumda da, her daim sizin dediğinizi yapan bir çocuk ise çoğu zaman kendini doğru ifade edemeyen, karakterini geliştirmesine müsaade edilmemiş ve aileye bağımlı bir birey olacaktır. Çünkü her iki koşulda da çocuğunuzun karakteri ilerleyen yıllarda sağlıklı bireyler olmasının önüne geçecektir.

 

Aile İlişkileri Nasıl Olmalıdır ?

 

 


Çocuğunuzun Nasıl Bir Karaktere Sahip Olmasını İsterdiniz?


Çocuğunuzun nasıl bir karaktere sahip olmasını istemeniz, çocuğunuzu yetiştirme tarzınızla paralel olacaktır. Çocuğunuz özgüvenli, kendi kararlarını kendi alabilen, en önemlisi de aldığı kararların sonucu olumlu ya da olumsuz da olsa sonuçlarını karşılayabilen ve kaldırabilen, kişiliği daha çok oturmuş, sorgulayan, her şeyi doğrudan kabul etmeden araştırmayı tercih eden bir birey olsun istemez misiniz? Ancak bunun tam tersi şekilde, çocuğunuz sorgusuz sualsiz her denileni yapan, kendi kararlarını almak konusunda yetersiz ve çoğu zamanda düşündüğü ve yapmak istediği şeyler konusunda kararsız, kendisinden daha güçlü karakterlerdeki bireylerin yanında daha sönük olan ya da o kişilerin güdümüne girmeye meyilli olan bir olsun mu isterdiniz?
İşte, çocuğunuzu yetiştirme şekliniz, ilerleyen yıllarda çocuğunuzun karakterini bu denli etkileyecektir. Çocuğun eğitiminin ailede başladığı, özellikle de ilk 5 yılda çocuğun karakterinin geliştiği ve bu gelişimin çocuğun ilerleyen yaşlarında çok etkili olduğunu, ailede verilen eğitimin üzerine okulda alınan eğitim ile çocuğun gelişiminin devam ettiği unutulmamalıdır. Yukarıda bahsi geçen iki farklı karaktere sahip çocuktan tabi ki ilki olsun isteyecek olan aileler, bu karaktere sahip bireyler yetiştirebilmek için elini taşın altına koymalı ve çocuğu ile doğru iletişim kurmaya özen göstermelidir.
 

Bir Emoji Bırakın

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0