Boğaz Enfeksiyonuna Karşı Doğal Çözümler

Boğaz Enfeksiyonuna Hangi Doğal Bitkiler Faydalı Oluyor. Boğaz Enfeksiyonuna Karşı En Faydalı Bitkiler Nedir ?

Boğaz Enfeksiyonuna Karşı Doğal Çözümler

Boğaz Enfeksiyonlarına Karşı Gıdalarla Doğal Çözümler!

Havalar yavaş yavaş soğumaya ve sonbahar yerini kışa bırakmaya hazırlanırken, bununla birlikte gelen soğuk algınlığı ve griplere de merhaba demek kaçınılmaz oluyor. Üstelik korona virüs gibi tüm dünyada çok can sıkıcı sonuçlara sebep olan bir salgınla karşı karşıyayken, bağışık sistemini güçlü tutmak hayati önem taşıyor. Bunu sağlayabilmek için ise gıdaların gücünden faydalanmak gerek!

Gıdaları doğal olarak tüketmek, sağlıklı beslenmenin ilk şartlarından birisi… İşte bu nedenle, mevsimine göre tüketilen doğal gıdalar sayesinde hem bağışıklığınızı güçlendirebilme şansını elde etmiş olur hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

İşte size, boğaz ağrılarına iyi gelecek özelliklere sahip mucizevi ama çok da kolay bulunabilecek gıdalar!

  • Soğan ve Sarımsak Öksürüğün En Büyük Düşmanı

Soğan ve sarımsağı özellikle de kış aylarında beslenme diyetinden ayırmamak, özellikle de daha çok tüketmek gerekir. Çünkü hem soğanda hem de sarımsakta allisin denilen bir bileşen bulunur ve bu bileşen soğan ve sarımsağı resmen bir doğal antibiyotiğe dönüştürür. Bunun yanı sıra, içeriğindeki sülfür bileşenleri sayesinde, vücuttaki sümüksü dokuyu solunum yollarından atılmasını sağlar.

Doğal antibiyotik olma özelliği sayesinde bakteriyel enfeksiyonlarla, sülfür bileşenlerinin varlığı ile de viral enfeksiyonlarla savaşan soğan ve sarımsaktan daha fazla yarar sağlamak için küçük ama oldukça etkili yöntemler mevcut:

  • Soğan suyunu içerek boğaz ağrısı ve öksürüğünüze çare olabilirsiniz. Bunun için orta boy iki soğanı kabuklarından ayırıp ikiye bölün. Bu soğanları 1 gün boyunca suda bekletin ve bu suyu için. Göreceksiniz ki şikayetleriniz azalacak.
  • Sarımsakları ister pişmiş ister çiğ olarak tüketin. Her koşulda boğaz enfeksiyonlarınıza çare olup, sizleri rahatlatacaktır. Mutlaka ama mutlaka yemeklerde sarımsak tüketmeye ya da yemeğinizin içerisine sarımsak eklemeye gayret gösterin.

 

  • Ayva ve Limonun Eşsiz Bileşimi İle Hastalıklara Savaş Açın

Bilindiği üzere, ayva özellikle de kışın çokça tüketilen ve son derece sağlıklı olan bir meyvedir. Ancak ayva limonla bir araya geldiğinde mükemmel bir güç ortaya çıkarır. Özellikle de boğaz enfeksiyonlarına karşı bu iki gıda bir araya geldiğinde çok iyi sonuçlar almak, şikayetlerde azalma yaşamak mümkündür.

Ayvanın içeriğinde bol miktarda C vitamini vardır ve C vitamini kış aylarında en çok ihtiyaç duyduğumuz vitaminlerin başında gelir. Ayrıca sadece vitamin yönünden değil, mineral açısından da oldukça zengindir. Özellikle magnezyum, demir, potasyum, bakır gibi bileşenlere sahip olduğundan, ayva bir antiseptik özelliği taşır. Antiseptik özellik demek ise, mikroplara karşı savaş açabilen demektir. Dolayısıyla ayva sayesinde boğaz enfeksiyonlarına karşı iyi bir koruma sağlamak mümkündür. Sadece ayva değil, tabi ki limon da mükemmel bir gıda maddesidir. Limonda çok ciddi miktarda, güçlü bir C vitamini bulunur. Bunun yanı sıra, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmada çok başarılı olmasının sırrı ise, doğal bir antibiyotik olmasından kaynaklanır. İçeriğinde doğal sitrik asit bulunur ve bu da enfeksiyon kapmış boğazın alkalize olmasını sağlar.

Mikroplara savaş açmak için ayva ve limonla yapabileceğiniz basit ama etkili bir yöntem bulunur:

  • Ayvaları dilimleyin. Üzerine bol bol limon sıkın. Ayrıca hem daha lezzetli hem de daha etkili olması için üzerine bal dökün ve bunların hepsini ezin. Bu karışımı sabah ve akşam düzenli olarak tükettiğinizde boğaz enfeksiyonlarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca bu sadece koruma için değil, hasta olduğunuzda da hastalıktan daha kolay ve rahat şekilde kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

 

  • Pek Çok Gıda Yardımı İle Boğaz Enfeksiyonlarıyla Başa Çıkabilirsiniz

Kış aylarının vazgeçilmez doğal karışımlarından birisi, zencefili zerdeçal ve karabiber baharatları ile harmanlayıp, hem daha etkili hem de daha lezzetli hale getirmek için bal ile karıştırmaktır. Bu yöntem geçmiş dönemlerde büyüklerimizden beri süregelen, her daim etkisini göstermiş olan bir yöntemdir. Son derece koruyucu ve şikayetleri azaltıcı olan bu karışım, hem boğaz ağrısı şikayetlerinin azalmasına hem de boğaz enfeksiyonlarının rahatlatılmasına yardımcı olur. Zencefili ya küçük küçük doğramak ya da taze şekilde öğütmek gerekir. Bunun üzerine zerdeçal ve karabiber ekleyip, bal ile karıştırın. Her sabah 1 tatlı kaşığı tüketmeye özen gösterin. Biraz genzi yakan bir aroması olacaktır. Bu nedenle içinizde su içme isteği uyandırabilir. Ancak bu karışımı aldıktan hemen sonra, etkisini azaltmamak için su içmemelisiniz.

Bitki çayı tüketmeyi seviyorsanız, boğaz enfeksiyonlarına karşı en etkili bitki çayı papatya, roybos ve kuşburnunu karıştırmaktır. Bu bitkileri birlikte demleyerek tüketin. Göreceksiniz ki boğaz ağrısı şikayetlerinizde azalma olacaktır.

Kerevizi çiğ tüketerek de yine boğaz enfeksiyonlarınızı rahatlatabilirsiniz. Kereviz, en sağlıklı sebzelerden birisidir. Yumru şeklindeki sebzelerden olması zaten bu sebzeyi oldukça sağlıklı hale getirirken, aynı zamanda bünyesinde bol miktarda bulunan C vitamini, demir, sodyum, potasyum, magnezyum sayesinde oldukça koruyucudur. Ayrıca kerevizin neredeyse ¾’ü sudur. Su içeriği bol sebzelerin tüketimi vücudu alkali yapar ve vücudun alkali olması sağlık açısından önemlidir. Kerevizi rendeleyerek ve üzerine bol limon sıkarak daha lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Bir Emoji Bırakın

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0