Derslerin Çeşitliliği Ve Öğrenci Okul Etkileşimi

Öğrenciler, günlerinin büyük bir kısmını ikinci evleri olarak adlandırdığımız okullarda geçirirler. Onlar için okul; arkadaşlıkların kurulduğu, öğretmenleriyle beraber vakit geçirdikleri hem eğitim yeri hem de eğlenceli bir mekandır. Arkadaşlıklar kurmuş, okulda güzel vakit geçiren öğrenciler okula gitmek için çok hevesli olurlar. Sabah erkenden hevesle uyanır, kahvaltılarını yaptıktan sonra mutlu bir şekilde yola koyulurlar. Bazı öğrenciler ise maalesef, okula adapte olmakta çok zorlandıkları veya arkadaşlıklar kuramadıkları için okula gitmek için uyanmak, okula hazırlanmak ve okula gidiş onlar için eziyet haline gelir

Derslerin Çeşitliliği Ve Öğrenci Okul Etkileşimi
Derslerin Çeşitliliği Ve Öğrenci Okul Etkileşimi
Derslerin Çeşitliliği Ve Öğrenci Okul Etkileşimi
Derslerin Çeşitliliği Ve Öğrenci Okul Etkileşimi
Derslerin Çeşitliliği Ve Öğrenci Okul Etkileşimi

Derslerin Çeşitliliği Ve Öğrenci Okul Etkileşimi

Öğrenciler, günlerinin büyük bir kısmını ikinci evleri olarak adlandırdığımız okullarda geçirirler. Onlar için okul; arkadaşlıkların kurulduğu, öğretmenleriyle beraber vakit geçirdikleri hem eğitim yeri hem de eğlenceli bir mekandır. Arkadaşlıklar kurmuş, okulda güzel vakit geçiren öğrenciler okula gitmek için çok hevesli olurlar. Sabah erkenden hevesle uyanır, kahvaltılarını yaptıktan sonra mutlu bir şekilde yola koyulurlar. Bazı öğrenciler ise maalesef, okula adapte olmakta çok zorlandıkları veya arkadaşlıklar kuramadıkları için okula gitmek için uyanmak, okula hazırlanmak ve okula gidiş onlar için eziyet haline gelir.

Her öğretmen ister ki, öğrencileri derslerini seven, okulunu seven bireyler olsunlar. Bu nedenle; okulu, sınıfı ve dersleri düzenlemek, organize etmek öğretmenlerin bir sorumluluğu olmaktadır. Okulu seven ve gelmek için çok hevesli olan öğrencileri için, daha eğlenceli daha güzel ve çekici ortamlar hazırlarken; okula adapte olmakta zorluk çeken öğrencileri için daha farklı çevre oluşturmak için fikirler düşünmekte ve denemektedirler.

Her ders kendi bağlamında farklılıklar gösterir. Zorlukları, konuları, anlatımları farklı olacağı gibi, öğretmenlerin birbirinden farklı olması nedeniyle öğrenciler bazı derslerde daha başarılı veya daha başarısız olabilirler. Bu bağlamda yapılması gereken, öğretmenlerin çoklu zekaya dikkat ederek dersteki etkinliklerini düzenlemesidir.

Okul Hayatı Ders Ve Ders Çeşitliliği

Her öğrenci, birer kaşiftir ve ayrı yollardan keşfetmek isterler. Konuyu bazı öğrenciler sözel olarak daha iyi anlayacağı gibi, bazıları görsel zekaya sahip oldukları için görmek isteyebilirler veya işitsel zekaya sahip oldukları için konuyu dinlemek isteyebilirler. Bazı öğrenciler için bunlardan sadece biri yeterli olabilecekken, bazıları belli bir zeka çeşidi üzerinde yoğunlaşmamış olabilirler ve her etkinliğe aynı ilgi ve alakayı gösterebilirler.

Bahsettiğimiz gibi, her öğrenci bir kaşiftir. Her öğrenci, farklı şehirleri, farklı ülkeleri keşfetmek isteyen kaşiflerdir. Bu nedenle öğretmene düşen büyük sorumluluklardan biri, dersin çeşitliliğini arttırmaktır. Her isteğe, ihtiyaca ve yeteneğe karşılık verecek türden etkinlikleri barındıran bir ders planı oluşturulması gerekir. Her öğretmenin mutlaka, bu ders planında bir B planı olması gerekmektedir. Olası zorluk veya farklılık durumlarında başvurmak zorunda kalabilir.

Öğrenciler, ders işlenirken ilgi çekici unsurlar olmasını isterler. Derse dikkatlerini bu şekilde daha kolay toplarlar. Okul öncesi yaş grubundaki çocuklar oyun çağı olarak adlandırdığımız bir dönemde oldukları için, oyunla öğrenmek onlar için daha kolay olacağı gibi, öğretmenler de bu yola başvurabilirler.

Okul Ders Kitapları Ve Okul Sınıfı

İlkokul ve ortaokulu kapsayan ilköğretim çağı ise, okul öncesinin devamı niteliğinde olduğu için oyuna ve oyun içerikli materyal / etkinliklere daha çok ilgi duyarlar. Öğretmenlerin de eğitim ve öğretimi buna göre planlaması gerekir. Bahçede oynanabilecek oyunlara, ders dışı etkinliklere, gezilere, konuyu daha iyi anlatmak ve kavratmak için görsel, grafik, tablo ve materyallere, çalışma kağıtlarına derslerinde yer vermesi gerekir. Etkili bir vakit geçirmek adına, bu etkinlik ve materyallerin düzenlenmesi, denenmesi ve planlanması gerekmektedir.

Öğrenciler, öğretmenlere ve okula emanet edilmiş bireylerdir. Çünkü okul, öğrencilerin vakitlerinin büyük çoğunluğunu geçirdiği mekan olmakla beraber, öğretmen en çok yüz yüze oldukları kişidir. Bu nedenle öğretmen ve öğrenci ilişkisine çok önem verilmeli, eğitimin vazgeçilmez ayrılmaz birer parçası olarak ifade edilmelidir. Bu ilişkinin temeli, öğretmenin sabırla hareket etmesi ve dersin çeşitliliğini arttırması gerekmektedir.

Öğretmenler öğrencilerine içten, samimi ve yakın davranmalı, onlara güven duygusunu hissettirebilmelidir ki bu öğretmen öğrenci ilişkisi sağlanmış olsun. Özetle, öğrenciyi okula bağlayan birçok unsur olmakla beraber başlıca dikkat edilmesi gereken hususlar öğretmeni ile olan ilişkisi ve öğretmenin dersin çeşitliliği için ayırdığı zamandır.

Yazarımız Edanur'a  Teşekkürler..

Bir Emoji Bırakın

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0