E Devlet Şehit Belgesi Nasıl Sorgulanır?

Öncelikle e devlete giriş yapmalısınız ve ardından Milli Savunma Bakanlığı sekmesinde yer alan şehit sorgulama kısmına tıklayabilirsiniz ya da arama kısmına “şehit bilgisi sorgulama” yazabilirsiniz

E Devlet Şehit Belgesi Nasıl Sorgulanır?

E Devletten Şehit Bilgisi Nasıl Sorgulanır?

            Eğer atalarınız arasında şehit olan var mı, varsa hangi savaşta şehit düştü merak ediyorsanız e devlet size bunu öğrenme seçeneği sunuyor. Milli Savunma Bakanlığı, e devlet üzerinden şehit bilgisi sorgulayarak sizin soyunuza ait bir şehit yakınınız varsa bunu görebilmeniz için bütün alt yapıları hazırladı. Bu bilgiyi öğrenmek için de yapmanız gerekenler çok basittir. 

            Öncelikle e devlete giriş yapmalısınız ve ardından Milli Savunma Bakanlığı sekmesinde yer alan şehit sorgulama kısmına tıklayabilirsiniz ya da arama kısmına “şehit bilgisi sorgulama” yazabilirsiniz. Bu bilgiler 1853-1928 yıllarına ait şehit isimlerini içeriyor. Şehit bilgisi açıklaması olarak da “ Bu hizmeti kullanarak MSB Arşiv Müdürlüğü kayıtlarında Osmanlı Türkçesi ile şehit ibaresi yazılı arşiv belgelerinde yer alan 1853-1928 dönemine ait şehit personel verilerini sorgulayabilirsiniz” yazıyor.

            Herkes e devlet üzerinden şehit bilgisi sorgulaması yapabilir. Belirtilen yıllar arasında ise, Kırım Savaşı, Osmanlı-Rus Savaşı, Osmanlı-Yunan Savaşı, Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yer alıyor. Fakat sorgulama yapabilmeniz için de kimi aradığınızı bilmeniz gerekiyor. Çünkü sorgulama ekranı açıldıktan sonra kişisel bilgileri dolduracağınız bir sayfa açılıyor.  Eğer sorguladığınız kişi bu yıllar arasında bir savaşta şehit olmuşsa bunun bilgisine ulaşabilirsiniz.

            E devlet haricinde Milli Savunma Bakanlığı’nın kendi arşivinden de aradığınız kişinin şehit bilgisine ulaşmanız mümkündür. Fakat burada daha detaylı bilgiler istenmektedir.

E Devlet Şehit Belgesi Sorgulama İçin Tıklayın

Yazarımız Gülden Metin'e Teşekkürler

Bir Emoji Bırakın

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0