E Devlet Şifresi Nasıl Alınır

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır E Devlet Şifremi Unuttum Diyorsanız İşte Size E Devlet Şifre Sıfırlama Ve Yeniden E Devlet Şifresi Alma Kolaylığı

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

            Ülkemizde şimdilerde neredeyse çoğu işimizi e-devlet üzerinden pratik şekilde halledebiliyoruz. Hizmetlerden faydalanmak isteyen kişilerin, öncellikle öne sürdükleri bilgilerle kendileri eşleşmelidir. Kimlik doğrulama için ise farklı araçlar kullanılabiliyor. Örneğin, kullanıcı adınız ve parolanız, e-posta adresiniz, telefon numaranız gibi araçların kullanımının yanı sıra kimlik doğrulama için ya kimlik numaranız ve şifreniz ya da e-imza, mobil imza, T.C. Kimlik Kartı kullanımı tercih edilebiliyor.


E Devlet Şifresi Almak Uzun Sürer Mi?

            E devlet şifresi almak aslında çok zor değildir. Dediğimiz gibi bilgilerinizin doğru olması önemlidir. Şifreyi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu fotoğraflı kimliği ya da pasaport gibi geçerli belgeleri ibraz ederek yurt içinde bulunan PTT Merkez Müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alabilirsiniz.

            Yurt dışından da e-devlet şifresini alabilirsiniz. Yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan e devlet şifresi temin etme şansınız bulunuyor. Eğer takıldığınız bir yer olursa da bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

            Eğer aldığınız veya oluşturduğunuz şifreyi unutursanız da şifre sıfırlama yapabilirsiniz ama yeni bir şifre verilmez. Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki, şifreyi ilk aldığınız zaman PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil ediliyor. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için de ayrıca 4 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Bu yüzden şifrenizi bir yerlere not etmeniz yararınıza olacaktır.

            E devlet, artık birçok hizmeti bünyesinde barındırıyor. O yüzden bir e devlet şifrenizin olması bütün işlerinizin kolayca hallolması anlamına geliyor.

Bir Emoji Bırakın

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0