Günümüz Teknolojisi

Günümüzde teknoloji hızını hiç kaybetmeden gelişme göstermektedir. Her gün teknolojinin bir adım, belki de yüzlerce adım ilerlediğini görebilmekteyiz. Hal böyle olunca, günümüz insanları artık teknoloji ile çok ilgili olmaktalar ve teknolojik araçlarla çok vakit geçirmektedirler. Telefonlar, tabletler, televizyonlar, bilgisayarlar, akıllı saatler ve daha niceleri. Artık günlük yaşantımızı bile bu teknolojik araçlar sayesinde devam ettirebiliyor gibi hissediyor ve teknolojik araçlara göre kendimize plan ve program ayarlamaktayız.

Günümüz Teknolojisi
Günümüz Teknolojisi
Günümüz Teknolojisi
Günümüz Teknolojisi

Günümüz Teknolojisi

Günümüzde teknoloji hızını hiç kaybetmeden gelişme göstermektedir. Her gün teknolojinin bir adım, belki de yüzlerce adım ilerlediğini görebilmekteyiz. Hal böyle olunca, günümüz insanları artık teknoloji ile çok ilgili olmaktalar ve teknolojik araçlarla çok vakit geçirmektedirler. Telefonlar, tabletler, televizyonlar, bilgisayarlar, akıllı saatler ve daha niceleri. Artık günlük yaşantımızı bile bu teknolojik araçlar sayesinde devam ettirebiliyor gibi hissediyor ve teknolojik araçlara göre kendimize plan ve program ayarlamaktayız. Telefonumuzun şarjı az ise, eve gelme saatimizi veya dışarı çıkma saatimizi ayarlayan bir toplum haline geldik, ne yazık ki. Aynı şekilde, telefonumuzun kulaklığımızın şarjını doldurup öyle dışarı çıkan bir toplum haline geldik. Biz büyükler olarak, bu şekilde hareket ediyor isek küçüklerimiz de buna elbette özenecek ve örnek alacaklardır. Küçüklerimiz için en önemli örnek, en önemli rol model büyükleridir yani bizleriz. Eğer çocuğumuzun, kardeşimizin, yeğenimizin de gelecekte bu şekilde, bizim gibi teknolojiye bağımlı bireyler haline gelmesini istemiyorsak buna göre hareket etmeliyiz.

Günümüzün Teknojosi

Unutmayalım ki, teknoloji sadece bilgisayarı, televizyonu veya tableti kapsamaz. Teknoloji sadece elektronik eşyalar bütünü değildir ve böyle algılanmamalıdır. Ama maalesef ki, birçoğumuz bu yanılgıya düşmekte ve yeni nesillere de bu yanılgıyı aşılamaktadırlar. Teknoloji aslında kullandığımız her şeydir. Elimizde olan kalem de, defter de, bardak da aynı şekilde telefon bilgisayar da teknolojinin gelişmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Yani teknoloji dendiğinde, lütfen aklınıza sadece telefon, tablet ve bilgisayar gibi aletler gelmesin. Onlar tabii ki hayatımızı kolaylaştırıyor. Zaten teknoloji, gelişmekte ve hayatımızı daha da kolaylaştıracak yeni ürünler meydana getirmektedir. Teknolojinin en temel amaç ve hedefi bu bağlam üzerine kurulmuştur. Kalem de, defter de, bardak da ve aynı şekilde telefon bilgisayar da hayatı kolaylaştırmak, insan gücünü daha da aza indirmek amacıyla türetilmiş ürünlerdir. Bunların geliştirilmesi yani teknolojinin her yeni gün daha ileri seviyeye ulaşması yine insan hayatını kolaylaştırmak amacını taşır. Bu bağlamda, yeniden hatırlatmayı uygun gördüğüm şey kitapların da bir teknoloji ürünü, teknoloji eseri ve teknolojinin de gelişmesi sonucu ortaya çıkmış olduğunu bilmektir. Küçüklerimiz için en iyi örnek ve en iyi rol model olan bireyler ve büyükler olarak biz, teknolojiye tabii ki önem vermeliyiz fakat bunun yanında kitapların da veya diğer tüm ürünlerin de teknoloji ürünü olduğunu unutmamak ve küçüklerimize, yeni nesil bireylerine hatırlatmamız gerekir. Önemli olan teknolojiyi doğru tanıtmak, doğru anlatmak ve yeterli seviyede teknoloji ile iç içe olmaktır. Günümüz teknolojisi, birçok ulaşımı kolaylaştırmış olmakla beraber, küçüklerimiz için, yeni nesil bireyler için çok dikkat çekici unsurları da taşımaktadır. Bunların başlıca örneği oyunlar olmaktadır. Yine teknolojinin gelişmiş olması ile oyunlar da, her şey gibi gelişim göstermiştir fakat her oyun maalesef ki iyi amaçla kurulmamış olabilir veya eğitici unsur taşımayabilir.

Günümüz Teknolojisi telefon tablet bilgisayar

Eğitici unsur taşımayan, eğitici olmayan oyunlara talep artması için çok dikkat çekici ögeler kullanılmaktadır. Bu nedenle, savaşı veya düşmanlığı içeren oyunlar sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bunlara dikkat etmeli ve teknolojiyi yararlı şekilde kullanmaya, eğitimimizi ve kendimizi geliştirmek için kullanmaya önem göstermeliyiz. Unutmamalıyız ki, biz yeni nesiller için birer büyük olmakla beraber en iyi rol modeliz. Bizim yaptığımız her davranış onların gözünde harika olacak ve yapmak için çaba sarf edeceklerdir. Bu nedenle bize düşen en önemli görev, o bireylere rol model olmak, teknolojiyi sadece elektronik eşyalar olarak düşünmemek ve bunları o bireylere aktarabilmektir. Unutmayın ki, teknoloji her şeydedir, teknoloji her şeydir. 

Yazarımız Edanur'a Teşekkürler..

Bir Emoji Bırakın

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0