Kış Aylarında Bağışıklığımızı Nasıl Güçlendiririz?

Son Bahar Ve Kış Aylarında Bağışıklığımızı Güçlendirmek İçin Yapmamız Gerekenler. Hangi Meyve Veya Sebze Bağışıklığı Güçlendirir

Kış Aylarında Bağışıklığımızı Nasıl Güçlendiririz?
Kış Aylarında Bağışıklığımızı Nasıl Güçlendiririz?
Kış Aylarında Bağışıklığımızı Nasıl Güçlendiririz?

Sonbahar ve Kış Aylarında Bağışıklığınızı Güçlendirmek İçin Bunlar Önemli!

Yaz bitip de sonbahar ayları ile başlayan ve akabinde de kış ayları ile devam eden soğuk havaların etkisi ile vücutlar hasta olmaya daha çok meyilli olur. Hava sıcaklıkları düşerken, metabolizma da bu zor şartlarla mücadele etmek amacıyla kendini yavaşlatır. Metabolizmanın yavaşlaması, üstüne üstlük bir de dengesiz ve sağlıksız beslenme, hayatımızda spor ve egzersize yeterince vakit ayırmamak, günümüz koşullarındaki stres ve radyasyon gibi dış etkenler derken bağışık sistemi iyice zayıflar. Böyle olunca da ister istemez hastalıklara karşı daha açık bir duruma gelinir.

2020 yılı itibariyle baş gösteren ve önümüzdeki yılda da süreceği öngörülen korona virüs, maalesef ki bağışıklık sistemi zayıf kişileri daha kolay vurmaktadır. Korona virüs dahil olmak üzere, tüm viral enfeksiyonlardan ve bizi hasta edebilecek unsurlardan korunmak için bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Bununla birlikte de metabolizmayı canlandırmak için uğraşılmalıdır. Hele de önümüzdeki zorlu gülerde, korona virüs tüm dünyada bir artış ivmesiyle hayatımızdaki yerini korunurken, bu çok daha önemli hale gelmektedir.

İşte, size bağışıklık sistemini güçlendirecek öneriler!

 • Sülfür ve Çinko İçeren Gıdalar Tüketin

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için en önemli adımlardan bir tanesi sülfür ve çinko bileşenlerini günlük diyette düzenli olarak almaktır. Çünkü sülfür ve çinko, bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda vücuda oldukça zarar veren serbest radikallerin hasarını da önlemek gibi çok önemli bir görev üstlenir. Bu nedenle sülfür ve çinko içeriği fazla olan gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir. Çinko bakımından zengin olan ve en çok bulunabilecek gıdalar içerisinde kuru baklagiller, fındık, ceviz, kabak çekirdeği, badem, fıstık gibi kabuklu kuruyemişler, hindi eti, deniz ürünleri, susam gibi gıdalar bulunur. Aynı şekilde, sülfür bakımından zengin olan ve en çok bulunabilecek gıdalar içerisinde soğan, sarımsak, brüksel lahanası, karnabahar, lahana türevleri, roka, pazı, brokoli gibi gıdalar bulunur.

 • Lifli Gıdalar Tüketerek Sindirim Sisteminize Yardımcı Olun

Bazı gıdalar vücudun savunma sistemini zayıflatırken, bazıları ise güçlendirici etkilere sahiptir. Beyaz ekmek, kraker, pastane ürünleri, mısır gevreği gibi gıdalar savunma sistemini zayıflatır ve bu nedenle az tüketilmelidir. Ancak tam çavdar unu ve bundan yapılan gıdalar, tam buğday unu ve bundan yapılan gıdalar, karabuğday, bulgur, kinoa, kahverengi pirinç gibi gıdalar savunma sistemini güçlendirir ve bu nedenle fazla tüketilmelidir. Bu tarz gıdalar sindirim sistemine yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini düzenler.

 • Mutlaka Her Gün Kahvaltı Edin

Güne enerjik başlamak çok önemlidir. Günün yorucu etkilerine karşı ise yapılabilecek en iyi şey kahvaltı etmek ve günün aslında en önemli olan bu öğününü atlamamaktır. Düzenli kahvaltı etmek ve kahvaltıda dengeli şekilde beslenmek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Kahvaltı yaparken yeteri miktarda gıda bileşenlerini almak, yani protein, yağ ve karbonhidrat dengesi oluşturmak bunu sağlayacaktır. Bununla birlikte düzenli şekilde kahvaltı yapmak kan şekerini düzenlerken, aynı zamanda sindirim sistemini de rahatlatır. 

 • Uyku Düzeninizi Bozmayın ve Mutlaka Yeterli Şekilde Uyuyun

Metabolizmayı hızlandırmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi çok önemlidir. Ancak bunun kadar önemli bir şey varsa, o da yeterli, düzenli bir uykudur. Uyku bir bireyin bedensel yorgunluğunu atabilmesi, hem beyin yorgunluğuna çare bulabilmesi hem de sağlıklı yaşayabilmesi için çok önemlidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi kurulmak isteniyorsa, kesinlikle uyku düzeni oluşturulmalı ve bu bir hayat düsturu haline getirilmelidir. Yeterli şekilde ve düzenli, doğru saat aralıklarında uyumak vücuttaki hormonların salgılanmasını en uygun şekle getirir. Güne tazelenmiş, dinç ve enerjik başlamayı sağlar.  

 • Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Her şeyin başı su diye boşuna demiyorlar. Su, insan hayatının olmazsa olmazlarındandır. Susuz bir hayat düşünülemez. Susuz hayat düşünülemeyeceği gibi, susuz bir metabolizma hiç düşünülemez. Su içmek vücudu toksinlerden arındırır. Bu nedenle, her gün en az 2-3 litre arasında su tüketmek çok önemlidir. Bu sayede vücuttaki toksinler atılır, ayrıca kilo kontrolü de sağlar.

 • Kış Gelmeden Önce Hazırlıklı Olun, İşte Kış Detoksu Tarifi!

Bağışıklığımızı Güçlendirmek İçin Hangi Meyveleri Tüketmeliyiz

Zencefilli Salatalıklı Detoks

 • 3 cm civarında küçük zencefil kökü
 • 1 adet salatalık
 • 15-20 dal maydanoz
 • 1/2 adet limon
 • 1 tutam pul biber
 • Birkaç parça buz

Son derece sağlıklı ve koruyucu bir kış detoksu olan “Zencefilli Salatalıklı Detoks” için, öncelikle zencefil kökünü soyun ve ardından doğrayın. Ardından 1 adet salatalığı doğrayın. Maydanozları iyice yıkadıktan sonra ince ince kıyın. Tüm malzemeler hazır olduğunda tüm malzemeleri blendar'dan geçirin. İçecek kıvamını aldıktan sonra, karışımın üzerine yarım limon sıkıp üzerine 1 tutam pul biber ekin. İçerisine birkaç parça buz ekleyebilir ve ferah bir lezzet elde edebilirsiniz. Buz zaten karışımın içerisinde eriyecek ve yeterli akışkanlığı sağlayacak. Karışımı hazırladıktan sonra bir gece dinlendirin. Ertesi gün sizi rahatlatacak ve enerji verecek detoksunuz hazır!

Bir Emoji Bırakın

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0