Kanserden Nasıl Korunuruz?

Kanserden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız ? Kanserden Korunmak İçin Neyi Ne Kadar Tüketmemiz Gerektiğini Biliyormusunuz?

Kanserden Nasıl Korunuruz?
Kanserden Nasıl Korunuruz?

Kanserden Korunmak İçin Neyi Ne Kadar Tüketmeniz Gerektiğini Biliyor Musunuz?

Günümüz koşullarında sağlıklı yaşamak aslında çok da kolay bir iş değil. Sağlıksız beslenme şekilleri, sağlıklı olmayan gıdaların tüketilmesi, her yerden bizi etkisi altına almış olan radyasyon, günümüzün en kara bela hastalığı stres derken, bir kişinin sağlıklı olması ve kendini hastalıklardan koruması neredeyse bir mucize… Son yıllarda daha da artan kanser vakaları da gösteriyor ki, aslında günümüz şartlarında kendimizi tam olarak koruyamıyoruz ve dış dünyadaki tehlikelere daha açık durumdayız.

Tabi ki kanser ya da pek çok kronik rahatsızlıklardan uzak kalabilmek için alınabilecek en önemli önlem stresten uzak durmaktır. Ancak pek çok insan maalesef ki çok stresli bir çalışma ortamında yer alıyor, pek çoğu hayatındaki stres unsurlarını yok edemiyor. Tüm toplumların baş düşmanı olan stresten tamamen kurtulamıyor olsak bile, en aza indirmek için çaba sarf etmek gerekiyor. Mümkün mertebe radyasyon içerikli cihazlardan (telefon, internet ağları vb.) uzak durmak gerekiyor. Ancak bu kesinlikle tek başına yeterli değil. Sağlıklı beslenmek, hastalıklardan korunmak için en temel unsurlardan birisi ve bunu başarabilmek kesinlikle bizlerin elinde…

Sağlıklı yaşam düzeni için öncelikle kesinlikle sigara içmemek, alkol tüketimi varsa da bunu en aza indirmek gerekir. Bunların dışında, sağlıklı ve dengeli beslenmek, yanlış bilinen beslenme alışkanlıklarından kurtulmak çok önemlidir. Peki, hatalı beslenme düzeninden uzaklaşıp sağlıklı beslenmek için neyi ne kadar tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Unutulmamalıdır ki, özellikle kanser hücrelerini dahi vücuttan uzaklaştırma konusunda oldukça etkili olan bazı besinler vardır ve dengeli şekilde tüketilmek koşuluyla günlük diyetlerde bu besinler tüketilmelidir.

  • Haftada En Az İki Kere Balık Tüketin!

Balık, oldukça sağlıklı bir gıda maddesidir. Özellikle de içeriğindeki Omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, balıkta fazlasıyla bulunan Omega 3 yağ asitleri, kanser hücreleri ile savaşmada oldukça etkili. Özellikle de tümör oluşumunu geciktirdiği yönündeki çalışmalar balığı çok daha önemli hale getirmiş durumda. Omega 3 bakımından en zengin balıklar ise, ton balığı olarak da bilinen tuna balığı, somon, kalkan, sardalya, uskumru ve ringa balığıdır.

Beslenme diyetinde, haftada en az iki kere olacak şekilde balık tüketmek büyük önem arz eder. Kanser riskini azaltmak için önlem niteliğinde olan balık tüketimini, daha çok fırında ya da buğulama şeklinde yapmak ise hem balıktan sağlık açısından daha çok faydalanmayı sağlar hem de kızartmanın getirdiği olumsuz etkilerden de uzak kalınmış olur. Bilindiği üzere, aslında kızartmanın her türlüsü sağlıklı değildir. Kızartmada normal şartlara göre daha fazla yağ tüketimi olmakta ve kızartma esnasında açığa çıkan doymamış yağ asitleri ve zararlı bileşenler de kanser hücrelerinin oluşmasına katkı sağlamaktadır.

Kanserden Korunma Yolları

  • Domatesi Pişmiş Olarak Tüketmek Çok Daha Sağlıklı!

Domatese kırmızı rengini veren, kendine has bir bileşen olan likopen bulunur. Likopen bir çeşit karotenoiddir. Likopen son derece güçlü bir antioksidan özelliği taşır. Oldukça faydalı bir bileşen olan likopen, domatesten başka karpuz, greyfurt ve kayısıda da bol miktarda bulunur.

Domates, mevsiminde tüketildiğinde son derece sağlıklı bir gıdadır ve mutlaka tüketilmelidir. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki, domatesi pişmiş şekilde tüketmek çiğ tüketimine göre neredeyse 8 kat daha fayda sağlar. Bunun sebebi, pişmiş domates ürünlerinde (salça, domates püresi, pişirilmiş domates suyu, makarna için hazırlanan domates sosu vb.) likopen daha çok açığa çıkar ve bu da gıdayı daha sağlıklı hale getirir. Bu şekilde pişmiş domates ürünlerinin tüketimini arttırarak kanser riskini azaltabilirsiniz.

  • Kabuklu Kuru Yemişleri Taze Olarak Tüketin!

Kabuklu kuru yemişler, yani ceviz, fındık, kaju, fıstık, badem gibi gıdalar, hacmen çok ufak olsalar da birim hacimde çok fazla protein ve enerji içeriğine sahiptir. Ayrıca bünyelerindeki E vitamini de ç-oldukça fazladır ve E vitamini antioksidan özelliği taşır. Bunun yanı sıra magnezyum ve selenyum gibi insan sağlığı için oldukça önemli mineralleri de bol bol ihtiva ederler. Antioksidan özelliği taşıyan gıdaları tüketmek, özellikle de kanserin ortaya çıkmasına neden olan öncü hücrelerin oluşumunu engeller. Bu nedenle, tuzlanmış ya da kavrulmuş sert kabuklu yemişler yerine taze sert kabuklu kuru yemişler tüketilmek koşuluyla, mutlaka her gün 1 avuç kadar tuzsuz kuru yemiş tüketmek çok önemlidir.

  • Sebzeleri Çok Fazla Haşlamayın!

İçeriğinde kükürt ihtiva eden sebzeler çok sağlıklıdır. Ancak bu sebzeleri çok fazla haşlamadan tüketmek gerekir. Bu şekilde bu gıdalardan daha sağlıklı şekilde yararlanışmış olur. İçerisinde sülforafan bulunan şalgam, karnabahar, brokoli, kırmızı lahana, beyaz lahana, kara lahana gibi lahana çeşitleri, pazı, Brüksel lahanası, turp çeşitleri, yabani havuç gibi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirirler. Ayrıca enfeksiyonlardan da korurlar. Bunun yanı sıra, kansere neden olan hücrelerin yok edilmesine katkıda bulunurlar. Bu tarz gıdaları çiğ ya da hafif haşlayarak tüketme daha iyi olacaktır.

Bir Emoji Bırakın

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0