Kilo Vermek İsterken Yaptığımız Hatalar

Kilo Vereyim Derken Kilo Alamıza Sebeb Olan Yaptığımız Hatalar Nelerdir? Nasıl Kilo Veririm

Kilo Vermek İsterken Yaptığımız Hatalar
Kilo Vermek İsterken Yaptığımız Hatalar

Kilo Vermeyi Beklerken Kilo Almaya Neden Olan Hatalar!

Kilo problemi yaşayanlar kişiler en uygun şekilde diyet yapıp, hızlıca kilolarından kurtulmak isterler. Ancak yapılan bazı hatalar vardır ki, aslında sıkı bir diyet yaptığınızı düşünürken ve kilo vermeniz gerekirken, çok daha fazla kilo almanıza yol açabilir. Bu nedenle, diyet yaparken dahi belli kurallar çerçevesinde yapmak çok önemlidir.

Eğer ki bir diyet sistemi çok sıkı şekilde uygulanıyorsa, bu uygulama bir de yanlış şekilde yapılıyorsa, işte o zaman bu tarz diyetler vücutta yıkımlara neden olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi sağlamak yerine metabolizmayı yavaşlatır ve aksine aşırı kilo alımına yol açar. Eğer ki kilo verilmişse ve akabinde düzenli şekilde spor yapılıyorsa, bu durumda kişi daha çok enerji harcar ve yağ kütlesi azalır. Yağ kütlesi azaldıkça, yani kişi kendini daha iyi hissettikçe motive olur ve kilo vermeyi kalıcı hale getirebilir. Ancak sağlıksız kilo verme şekillerinde kısa sürede verilen kilolar geri alınacaktır.

İşte, Size Kilo Verirken Yapılan ve Uzak Durmanız Gereken Önemli Hatalar!

  • Dengesiz Beslenme ve Besin Gruplarından Birisinin Tamamen Günlük Diyetten Çıkarılması

Bir diyetin sağlıklı bir diyet olduğunu anlamanın en iyi yolu, tüm besin gruplarından uygun şekilde beslenme ile sağlanacak olmasıdır. Ancak bir diyet sağlıksızsa, işte bu tarz diyetlerde mutlaka bir besin grubu yasaklanma yoluna gidilir. Ancak et ve et ürünleri ile yumurta ile kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri, tahıl ve tahıl ürünleri, meyve ve sebzeler olarak ifade edilen dört temek besin grubu bir diyette dengeli ve uygun şekilde verilmiyorsa, hem bu tarz bir kilo verme şekli sağlıksızdır hem de böyle bir diyeti uygulamak hata olacaktır.

Bir diyette önemli olan şey sadece tartıda görülen kilo kaybı değildir. Kilo kaybı vücuttaki sudan ise tartıda kilo kaybı görülecektir, ancak yağlardan gitmediği takdirde bir anlam kazanmaz. Doğru, yeterli ve olması gereken kadar beslenme ile ancak sağlıklı şekilde zayıflamak mümkündür. Unutulmamalıdır ki sağlıksız bir diyet varsa, ortada kanda artan kötü huylu kolesterol, ürik asit de vardır. Yine kanda azalan demir, çinko ve bakır rezervi, B12 vitamini, E vitamini vardır. Kan değerlerinde bu tarz bir düşme görülüyorsa, doğru şekilde diyet yapılmıyor demek olacaktır. Bu tarz olumsuz değişiklikler vücutta olumsuz etkiler meydana getirir. Örneğin eklemlerde ağrı meydana gelir, kişiler çabuk yorulur, bir çeşit protein olan keratin azalacağı için tırnaklarda kırılma, soyulma görülür, ağızda kuruma baş gösterir, baş ağrısı ve gerginlik ortaya çıkar.

Nasıl Zayıflarım

  • Zayıflamak İçin Diyete Başlayanların Spor Yapmaktan Kaçınmaları

Genel olarak pek çok kilolu kişinin diyete başlayacağı zamanlarda duyduğu bir şehir efsanesi vardır. O da zayıflamak için diyete başlandığı ilk haftalarda egzersiz yapılmasının doğru olmayacağı, çünkü egzersiz yapmanın vücutta su tutacağından kilo vermesini zorlaştıracağıdır. Üstelik yürüyüş yani spor yapılırsa kas ağırlığı artar, kilo alırsın diyenler mi yoksa yürüyüş yapmanın kalp krizine neden olacağını söyleyenler mi dersiniz. Kısaca çok fazla bilgi kirliliği var. Kalp krizi riski yürüyüş yaparken ya da sporla ilgilenirken değil, vücut ağırlığına göre spor yapmayanların, yani aşırı yüklenmenin kalp krizi riskini arttırdığı unutulmamalıdır. Ayrıca, kilo vermeye çalışan pek çok kişinin zayıflama hapı aldıkları, bitkisel içerikli olduğu söylense dahi içeriğinde konjuge linoleik asit, efedrin gibi maddeler bulunan destek ilaçlarını aldıkları bilinir. Bu da kalp krizi riskini arttırır. Yani yürüyüş yapmadan tüm gün evde otursalar dahi, kilo vermeye çalışan kişiler bu tarz ilaçlar aldıklarında da kalp krizi riskini arttırmış olurlar.

Kilo verirken kalp krizi riski gibi hayati durumların ortaya çıkmaması için kilolu kişiler öncelikle yavaş tempolu yürüyüşler gerçekleştirirler. Bu sayede vücudu spor yapmaya hazırlıklı hale getirirler. Ayrıca tüm vücudu çalıştıran ve çok önemli bir spor dalı olan yüzme de hem kasları çalıştırmak hem de kilo vermek için idealdir. Bu tarz sporlar kardiyovasküler aktiviteler olarak nitelendirilebilir ve aşırıya kaçılmadığı sürece kalp krizi riski barındırmaz. Doğru bir diyet modeli ile birlikte desteklenen spor aktiviteleri kilo vermeyi hızlandırır ve kolaylaştırır. Ayrıca spor aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa, kilo verme hızı da o denli fazla olacağından vücut sıkılaşmaya başlar. Az az başlanan ve yormayan spor aktiviteleri sayesinde, ilerde daha yoğun yapılabilecek spor çalışmaları için vücut kondisyon kazanır.

Kilo vermek isteyenler önce sağlıklarını tehlikeye atmayacak ve her besin grubundan yeterli miktarda alabilecekleri bir diyet programına sahip olmalılar. Ardından da kendi vücut ağırlıklarına uymayan spor aktivitelerinden uzak durarak, uygun şekillerde spor yaparak kilo vermeyi desteklemelidir. Spor aktivitesi olarak en etkili ve mutlu edecek dallar ise uzun süreli yürüyüş başta olmak üzere, yukarıda da belirtildiği üzere yüzme ile eliptik bisiklet kullanma, basketbol gibi hem koşmayı hem de vücudu çalıştırmayı sağlayan aktivitelerdir.

Bir Emoji Bırakın

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1