Kitapların Büyüleyici Dünyası

Kitaplar, birçoğumuz için gerçek yaşamdan soyutlanmayı sağlayan araçlardır. Kitaplara sığınmamızın en önemli sebeplerinden birkaçı, günün yorgunluğunu ve stresini atmak, kitabın içindeki hayatta kaybolmak ve o hayatı yaşayabilmektir. Kitapların en çekici noktası, yaşanmak istenen ve hayal edilen hayatın işlenmesidir. Okurlar, bu hayata kendilerini öyle bir kaptırırlar ki, sanki kendi hayatlarıymış ve ana kahraman kendileriymiş gibi hissederler. Bu his, kalplerini mutlulukla doldurur ve bu mutluluğu artık kitaplarda bulacaklarını düşünürler

Kitapların Büyüleyici Dünyası
Kitapların Büyüleyici Dünyası
Kitapların Büyüleyici Dünyası
Kitapların Büyüleyici Dünyası
Kitapların Büyüleyici Dünyası
Kitapların Büyüleyici Dünyası
Kitapların Büyüleyici Dünyası

KİTAPLARIN BÜYÜLEYİCİ DÜNYASI

Kitaplar, birçoğumuz için gerçek yaşamdan soyutlanmayı sağlayan araçlardır. Kitaplara sığınmamızın en önemli sebeplerinden birkaçı, günün yorgunluğunu ve stresini atmak, kitabın içindeki hayatta kaybolmak ve o hayatı yaşayabilmektir. Kitapların en çekici noktası, yaşanmak istenen ve hayal edilen hayatın işlenmesidir. Okurlar, bu hayata kendilerini öyle bir kaptırırlar ki, sanki kendi hayatlarıymış ve ana kahraman kendileriymiş gibi hissederler. Bu his, kalplerini mutlulukla doldurur ve bu mutluluğu artık kitaplarda bulacaklarını düşünürler.

 

 Kitapların dünyasına, kitapların o hayal gibi gözüken hayatına adım atan okurlar, kendilerini mutlu hissettikleri bu diyardan hiç ayrılmak istemezler ve kitapları hayatlarının, kendi yaşamlarının sonuna kadar bir dost olarak görürler. Ellerinden tutan bir arkadaş, kötü günlerine ortak, iyi günlerine dost, sırlarına sırdaş, hislerine tercüman olmuş bir arkadaş olarak görürler ve hayatlarını daha güzel planlarlar çünkü kendilerini asla yalnız hissetmezler. Genellikle kendini yalnız hisseden insanlar, kitaplarda ararlar yalnızlıklarını. Ararlar ve kitapta ya yalnızlıklarını bulurlar ya da yalnızlığını unutturanı. Bu nedenle, dertlerine deva buldukları, kendilerinden birer parça buldukları için kitaplara bağlanırlar. Ne zaman okumaya başladılar ise, hayatlarında o zamana kadar eksik yaşadıklarını hissederler ve kitaplarla tamamlandıklarını anlarlar.

Kitapların Büyüleyici Dünyası

 

 Artık kitap okumaya başlayan okur, kitapların elinden tutmuş ve kitabın ellerini sımsıkı sıkmaktadır. Kitaplar okuru bırakana kadar, okurun kitabı bırakmaya niyeti yoktur artık. Ve kitaplar okurlarını asla bırakmak istemezler, kitapların tek isteği okurlarının ufkunu genişletmek ve onları mutlu edip onlarda merak uyandırabilmektir. Bunun için yapmamız gereken kendi ilgimize, yeteneklerimize ve isteklerimize göre bir kitap türü seçmek ve o kitabı elimize alıp incelememizdir. Peki bu türler ne olabilir, hiç düşündünüz mü? Birbirinden farklı ve ilgi çekici o kadar çok tür var ki, kendi ilginize veya isteğinize göre seçeceğiniz en az bir tür kitap sizi beklemekte. Bunlara birkaç örnek verelim ki zihninizde bir senaryo canlansın ve size seçeceğiniz tür için bir yol belirlemenize yardımcı olsun. En çok tercih edilen tür olan dünya klasikleri, aşk kitapları, psikoloji, roman, gençlik kitapları, dini kitaplar, siyaset, kişisel gelişim, çocuk kitapları, macera, aksiyon, felsefe, şiir ve daha birçok türde kitaplar sizi de okurlarının aralarında görmek için hevesli bir bekleyiş içindedirler.

En Güzel Kitap Önerileri

 

 

Kendi ilgimize, yeteneğimize ve isteğimize göre seçmiş olduğumuz kitap bizi içerisine, kendi hayatına ve hayal dünyasına çekecektir. Biz fark etmeden o hayal dünyasının içerisine adım atmış olacağız ve çıkmak dahi istemeyeceğiz. İşte kitaplar ve içerisindeki hayatlar o kadar güçlüdür ki, insanı en güzel şekilde içine çeker. Peki, kitaplardaki bu hayat, hayali dünya biz okurlara neler hissettiriyor, neden biz bu dünyaya adım attığımızda çıkamıyoruz? Özetleyecek olursak, kitapların içerisindeki büyüleyici dünya insanın ruhunu dinlendirir, yorgunluğunu azaltır, vücudunun mutlulukla dolmasını sağlar, yeni hayatlar yeni insanlar görmesini sağlar ve empati duygusunu geliştirir. Kitaplar, okurlara sunulmuş yeni hayatlar haritasıdır. Kitaplar keşfedilmeyi bekleyen hayatlar ve yaşantılar silsilesidir. Hayatımızda belki görmeye, deneyimlemeye fırsatımızın olmayacağı yaşamları kitaplar görmemizi ve hissetmemizi sağlar. Her kitap farklı bir yola açılan bir kapıdır aslında. Önemli olan o yolda yürüyebilmek, ilerleyebilmek ve kitabın sonunda ulaşılan yerin farkında olmaktır. Her kitap yeni bir yoldur ve bu yol sizi daima bir üst düzeye çıkaracak bir yoldur. Bir sürü hayat, bir sürü karakter, bir sürü olay ve yaşantı tek bir kitap arasında toplanmış keşfedilmeyi bekliyordur. Sizde birer kaşif olmaya ne dersiniz? Kitapların büyülü dünyası, kapıda sizleri, siz değerli okurlarını karşılayacaklardır.

Yazarımız Edanur'a Teşekkürler..

 

Bir Emoji Bırakın

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1