Meditasyon Nedir .? Neden Meditasyon Yapmalıyız.?

Meditasyon, zihinsel iyilik halini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir disiplin olarak tanımlanabilir. Kökeni doğu medeniyetlerine dayanan bu disiplin bugün başta batılı ülkeler olmak üzere dünyanın her yerine yayılmıştır. Bununla birlikte meditasyona başlayanların sayısı da her gün artmaktadır. Gelin meditasyonun ne olduğunu ve neden herkesin denemesi gerektiğin beraber inceleyelim

Meditasyon Nedir .? Neden Meditasyon Yapmalıyız.?
Meditasyon Nedir .? Neden Meditasyon Yapmalıyız.?
Meditasyon Nedir .? Neden Meditasyon Yapmalıyız.?
Meditasyon Nedir .? Neden Meditasyon Yapmalıyız.?

Meditasyon Nedir .? Neden Meditasyon Yapmalıyız.?

Meditasyon, zihinsel iyilik halini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir disiplin olarak tanımlanabilir. Kökeni doğu medeniyetlerine dayanan bu disiplin bugün başta batılı ülkeler olmak üzere dünyanın her yerine yayılmıştır. Bununla birlikte meditasyona başlayanların sayısı da her gün artmaktadır. Gelin meditasyonun ne olduğunu ve neden herkesin denemesi gerektiğin beraber inceleyelim.

 Her gün düzenli olarak meditasyon yapmanın sağlığa birçok olumlu etkisi olduğu bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Bu yararların başında stresi azaltması ve odaklanma ile üretkenliği arttırması gelmektedir. Ayrıca meditasyon, bunaltıcı düşüncelerinizden uzaklaşmanıza ve dünyaya daha umut dolu bakmanıza da yardımcı olur.

Meditasyon Faydaları

UYKUSUZLUK SORUNLARINI GİDERMEDE ROL OYNAR

 İnsomnia olarak da bilinen, kişinin istese de uyuyamamasına sebep olan uykusuzluk sorunlarını çözmede etkili bir yöntem olduğu yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. İnsomnia gibi sorunları çözmede tek başına meditasyonu yeteceğini söylemek doğru olmayacaktır, fakat gördüğünüz tedavilere ek olarak meditasyon yapmayı deneyebilir ve olumlu etkilerini görmeye başlayabilirsiniz. Uykusuzluk sorunlarını gidermek için günlük ya da gün aşırı meditasyon yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

KENDİ BENLİĞİNİZİ DAHA İYİ FARK ETMENİZİ SAĞLAR

 İnsanı kendi içine bakması için cesaretlendiren meditasyon, hayatımızdaki en önemli varlık olan kendimizi fark etmemiz için de bizi yüreklendiriyor. Meditasyon öz benlik geliştirmek ve kendi zihninizin içinde kaybolarak saklı duygularınızı, düşüncelerinizi, korkularınızı ya da tutkularınızı keşfetmenizi sağlamak için size yardımcı olmaya hazır. Meditasyon ile günlük hayatta yaptığınız fakat anlamlandıramadığınız pek çok hareketin altında yatan motivasyonu bulabilirsiniz.

Neden Meditasyon Yapmalıyız?

ENDİŞELERİNİZİ AZALTIR VE DEPRESYON GİBİ DURUMLARIN ETKİSİNİ HAFİFLETİR

 Meditasyon yapmanın insanı oldukça sakinleştirdiği ve huzur verdiği bilinen bir gerçek. Zaten pek çoğumuz meditasyonunun sadece bu yanını biliyor ve bu amaç uğruna meditasyona başlıyoruz. O zaman bu konu hakkında daha detaylı bilgi vermek yerinde olacaktır.

Meditasyon insanın günlük hayatın yoğun temposundan uzaklaşmasını ve biraz olsun kendi zihni için dinlenmesini sağlar. Çözümü olmadığını sandığımız sorunlarımızın çözümü bazen hemen önümüzdedir, fakat biz bunu göremeyerek daha da endişelenir ve en sonunda anksiyete, depresyon gibi durumların ortaya çıkmasına sebep oluruz. Hayatta bazı çözümlere ulaşmak için dingin bir zihne ve odaklanmış bir beyne ihtiyaç vardır. Meditasyon, size bu özellikleri kazandırmayı amaçlayan bir disiplin olarak endişelerinizden arınmanızı sağlar.

Sürekli telaş ve stres içinde olan bir kişinin bu döngüden kurtulması zordur. Çünkü insan beyni strese maruz kaldıkça odaklanma, kavrama ve sorun çözme yeteneklerini de kaybetmektedir. Çözümsüzlük içinde kıvranan ve çıkar yol göremeyen kişi de gitgide daha fazla endişeye kapılacağından bir kısır döngü içine girilmesi işten değildir. Bu noktada anksiyete problemleri ile yüzleşen kişinin meditasyona yönlendirilmesi sağlıklı olacaktır.

Meditasyon Nedir

UYGULAMASI KOLAY BİR YÖNTEMDİR

 Meditasyon yapmak için özel matlara, lastiklere, ekipmanlara, geniş bir alana veya ikinci bir kişiye gerek yoktur. Bireysel olarak istenilen her yerde yapılabilen meditasyon, kendinizi meditasyon yapma ihtiyacı içinde hissettiğiniz her an uygulanabilir olan oldukça kolay bir yöntemdir.

HAYATINIZIN HER ALANINDA DAHA SAĞLIKLI OLMANIZA YARDIMCI OLUR

 Meditasyon yapan insanların azalan stres seviyesine bağlı olarak daha sağlıklı bir dolaşım sistemine ve eskiye göre daha iyi bir bedensel sağlığa sahip oldukları görülmüştür. Meditasyon yapmak kalp, böbrek, bağırsak, cilt, saç, tırnak gibi vücudun pek çok bölümünü etkileyen ve iyileştiren bir disiplindir.

Bir Emoji Bırakın

like
4
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0