Neden Günlük Tutmalıyız.?

Günlük tutmak genellikle çocukluk ve gençlik çağlarına olan bireylere özgü bir özellik olarak görülmektedir. Genel kanı bu yönde olsa da gerçek daha farklıdır, birçok başarılı bilim insanı, edebiyatçı, eleştirmen ve daha pek çok meslekten işinin erbabı olan kişiler günlük tutmaktadır. Gelin günlük tutmanın faydalarına hep birlikte göz atalım.

Neden Günlük Tutmalıyız.?

NEDEN BİR GÜNLÜK TUTMALISINIZ?

Günlük tutmak genellikle çocukluk ve gençlik çağlarına olan bireylere özgü bir özellik olarak görülmektedir. Genel kanı bu yönde olsa da gerçek daha farklıdır, birçok başarılı bilim insanı, edebiyatçı, eleştirmen ve daha pek çok meslekten işinin erbabı olan kişiler günlük tutmaktadır. Gelin günlük tutmanın faydalarına hep birlikte göz atalım.

DUYGUSAL ZEKANIN GELİŞİMİNDE BÜYÜK ROL OYNAR

 Duygusal zeka konusu açıldığında pek çok kişinin kafası karışmakta ve bu kavramın ne anlama geldiğini anlayamamaktadır. Duygusal zeka genel olarak duyguları yönetebilme becerisi ve bunun yanında hissedilen duyguların farkında olmak olarak özetlenebilir. Duygusal zekası yüksek olan kişiler iyi empati kurarlar ve sosyal yetenekleri de duygusal zekaları ile paralel olarak gelişmiştir. İnsanlarla iyi sosyal ilişkiler kurmanızı gerektiren bir iş yapıyorsanız veya bu tür ortamlara sık girip çıkıyorsanız günlük tutmak duygusal zekanızı, buna bağlı olarak da sosyalleşme yeteneğinizi arttırmaya yardımcı olabilir.

 Duygusal zekası yüksek olan kişiler karşılarındaki insanlar ve hayvanlar ile daha rahat anlaşma eğilimdedirler. Duygusal zekanın büyük bir kısmı genetiğe ve hayatımızın ilk yıllarında yaşadığımız deneyimler ile çevremize bağlı olsa da bu tür zekayı güçlendirmek için pratik yapılabilir. Bu pratikler arasında en etkili olan yöntemlerden biri de duygularınızı açık açık yazdığınız ve yazarken de hislerinizin farkına vardığınız günlük tutma yöntemidir.

MANTIK KURMA YETENEĞİMİZİ GÜÇLENDİRİR

Çoğu zaman yaşadıklarımızı anlatmak olayları daha iyi kavramamızı sağlar. En iyi öğrenme yolunun başkasına o konuyu açıklamak olduğunu duymuşsunuzdur. Günlük tutmak da buna benzer bir hobidir. Yaşadıklarınızı birine, yani günlüğünüze, anlatmanız olaylar arasında daha rahat mantık kurmanıza ve çözümünü bulamadığınız sorunları kolaylıkla çözüme ulaştırmanıza yardım edebilir.

Günlük tutmak kelime dağarcığını da geliştirdiğinden her açıdan zekaya ve mantık kurma, öğrenme yeteneklerine olumlu etkiler yapan bir uygulamadır. Çoğu başarılı yazarın günlük tutmasının sebebini de günlüğün dili ve kelime dağarcığını geliştirme üzerinde büyük etkisine bağlamak yanlış olmayacaktır.

STRES VE YOĞUN DUYGULAR İLE DAHA RAHAT BAŞA ÇIKMANIZI SAĞLAR

 Kronik duruma gelen stres ve endişe hali ileride anksiyete, depresyon, insomnia gibi çeşitli durumlar ile yüz yüze gelmenize ve bu olumsuzluklar başa çıkmak zorunda kalmanıza sebep olabilir. Günlük tutarak sizi rahatsız eden şeyleri içinizde biriktirmek ve tekrar tekrar aklınızda çevirmek yerine günlüğünüze anlatmayı seçebilirsiniz. Bir günlük tutarak arkadaşınızla sohbet ediyormuş hissiyatını yakalamanız mümkün. Üstelik günlük tutarken sohbetin tek muhatabı siz olduğunuz için karşı taraftan gelebilecek itirazlar, yargılamalar ve söz kesmeler de sorun olmaktan çıkacaktır.

Aklınızdaki şeyleri başkalarına anlatmanın size yeni bakış açıları kazandıracağını daha önce belirtmiştik. Sizi çaresizlik hissinden kurtaran yeni bakış açıları, stres ve yoğun duygular ile baş etmenize de yardım edecek ve sizi daha huzurlu bir birey haline getirecektir.

İLETİŞİM KURMA BECERİLERİNİZ ARTIŞ GÖSTERİR

Yapılan araştırmalara göre yazı yazma eylemi ile konuşarak iletişim kurma arasında büyük bir bağ bulunuyor. Yazmanın sadece yazı yeteneğinizi geliştireceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Günlük yazmak konuşma becerilerinizi de olumlu yönde etkilemektedir. Bu yüzden düzenli olarak, en azından gün aşırı olacak şekilde günlük tutmak sizi büyük faydalar sağlayacaktır.

Yazar Beril Aslaner'e Teşekkürler..

 

Bir Emoji Bırakın

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0