Para Kazandıran İş Fikirleri

İnternet üzerinden para kazanmak artık oldukça popüler hale geldi. Bu yüzden bizler de sizin için birkaç öneri hazırladık. Bu yazılardan yola çıkarak kendi ilgili alanınız ve yeteneğinize göre evden, oturduğunuz yerden para kazanmanın en güzel yolunu seçebilirsiniz. O zaman herkes bu yazıya odaklansın

Para Kazandıran İş Fikirleri
Para Kazandıran İş Fikirleri
Para Kazandıran İş Fikirleri
Para Kazandıran İş Fikirleri
Para Kazandıran İş Fikirleri
Para Kazandıran İş Fikirleri
Para Kazandıran İş Fikirleri
Para Kazandıran İş Fikirleri
Para Kazandıran İş Fikirleri

Para Kazandıran İş Fikirleri

İnternet üzerinden para kazanmak artık oldukça popüler hale geldi. Bu yüzden bizler de sizin için birkaç öneri hazırladık. Bu yazılardan yola çıkarak kendi ilgili alanınız ve yeteneğinize göre evden, oturduğunuz yerden para kazanmanın en güzel yolunu seçebilirsiniz.  O zaman herkes bu yazıya odaklansın.

Fotoğraf satabilirsiniz

            Fotoğraflarla aranız iyiyse ve gerçekten çok güzel fotoğraflar çekebiliyorsanız bunları başka insanlarla paylaşabilirsiniz. En güzel fotoğraflarınızı belirleyerek onları satışa çıkarabilirsiniz.  Böylece hem yapmaktan keyif aldığınız bir işi yapmış olacaksınız hem de bunu gelire çevirmiş olacaksınız. Fotoğraflarınızı satabileceğiniz birkaç online market vardır. Bunlardan bilinen en büyükleri iStockPhoto ve Shutterstock’tur. Bu marketler sizin için oldukça yeterli olabileceği gibi beraberinde rekabeti de getirecektir. Çünkü bu siteler kullanımı oldukça yaygın olan ve gerçekten işe yarayan sitelerdir.  Fotoğraflarınızı lisanslayabilirseniz veya stok olarak satabilirseniz, yüklediğiniz fotoğraflarınız çevrimiçi olarak satışa sunulduğunda,  gelir elde etmek için başka bir şey yapmanıza gerek kalmayacak.  Eğer bunu yapabilirim diyorsanız, haydi en güzel fotoğraflarınızı seçin.

Sosyal medya kullanımını paraya çevirin

            Hepimiz mutlaka sosyal medya kullanıyoruz. Peki bu kullanımlarımızı biraz içerik düzenlemesi ve reklamla paraya çevirmeye ne dersiniz? Bunu yapmak aslında çok kolay. Reklam aracılığıyla yapılan tanıtımlar ve koyduğunuz fotoğraflar sizin kim olduğunuzu merak ettirip birçok kişinin sayfanıza girmesine neden olacaktır. Fakat şunu da söylemekte fayda vardır ki bunu yapabilmeniz için çok sayıda takipçiniz olması gerekiyor. Çünkü reklam için sponsor olacak kişiler genellikle, sayfaların çok sayıda insana ulaşmasını isterler. Eğer takipçi sayınız çok değilse ve artıramıyorsanız internette takipçi artırmanız için birçok metot bulunmaktadır. Reklam verecek kişiyi bulmanız da çok zor değildir. Zaten takipçi sayınız ciddi anlamda fazla olduysa onlar sizi bulacaktır.

İnternetten Para Kazanma

Anket doldurun

            Anket doldurarak da online olarak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yöntem çok fazla para kazandıramayabiliyor hatta bazen hiç kazandırmıyor. Ama yine de denemek isteyebileceğiniz bir yol olabilir. Bazı siteler anket başı çok düşük ücretler teklif ediyor veya hediye çekleriyle ödeme yapabiliyorlar. Bazı yabancı siteler de ödemeleri farklı metotlarla yaptıkları için kazancınızı elde etmek zordur. Bunlara ek olarak, anket sitelerine sizin üzerinizden üye kazandırdığınız zaman o kişilerin komisyonu üzerinden küçücük bir kısmını komisyon vermeyi öneriyor.  İnternetten para kazanmanın birçok yolu vardır ve anket doldurup para kazanma yöntemi sizleri çok da tatmin etmeyebilir ama yine de deneyebilirsiniz.

 

Makale yazabilirsiniz

            Freelancer yazarlığa benzeyen bu yöntemde önemli olan konular hakkındaki birikimleriniz ve bilgilerinizdir. Herhangi bir konuda yazı yazmak kolaydır peki ya daha ciddi bir siteye makale yazmak? Birçok şirket sitelerine içerik yetiştiremiyor. Bunun için de istedikleri konuyla ilgili oldukça bilgi içeren makale yazacak çalışan arıyorlar. Eğer kelime dağarcığınız genişse ve konuyla ilgili bilginiz varsa bu yöntemi kullanarak para kazanmaya başlayabilirsiniz

Youtube kanalı açın

            Son zamanlarda Youtuber olup da paraya para demeyen birçok ünlü var. Siz neden onlardan birisi olmayasınız? Evet, biraz zaman alacak fakat sonuçlarının çok iyi olacağından emin olabilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle videolarınız ne ile ilgili olacak ve ne sıklıkla video yükleyebileceksiniz sorularına cevap bulmak olmalıdır. Yavaş yavaş belli sıklıklarla yüklemeye başlayın ve takipçilerinizin artmasını bekleyin. Zaten bu düzenle devam ederseniz ve biraz da sevilirseniz internet üzerinden oldukça güzel bir şekilde para kazanabilirsiniz.  Takipçi kazanabilmek ve insanları videolarınızdan haberdar edebilmek için site üzerinden dâhili reklam sistemini kullanabilirsiniz veya eğer varsa üzerinden para kazandığınız başka bir web siteye yönlendirebilirsiniz.  Şunu da unutmamalısınız ki kayıtlarınızı yaparken oldukça iyi görüntüye sahip bir kamera kullanın. Video başlıklarınızı ve içeriklerinizi insanların ilgisini çekip tıklamak isteyeceği bir hale getirerek ayarlayın. Bütün bunlara dikkat ederek Youtube videolarınızı sevdirebilir ve çok para kazanabilirsiniz.

Evden Çalışarak Para Kazanma

Sanal asistanlık yapın

            İşletmelerin son zamanlarda en çok aradığı kişiler sanal asistanlık yapabilecek kişilerdir. Sanal asistanlar, birçok işi yapar. Muhasebelerden verilere, gelir takiplerinden gelir artırmaya yönelik organizasyonlara kadar akla gelebilecek birçok iş alanı vardır. Sanal asistanlar, işletmeler tarafından daha çok tercih ediliyor. Eğer organizasyon, düzenlemeler ve planlamalar konusunda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız şimdi internetinizi açıp birkaç sanal asistanlık işine başvurabilirsiniz. Hem internetten para kazanmış olacaksınız hem de evden çalışabileceksiniz.

 

Freelancer yazarlık yapın

                Şimdilerde kelime sayısı üzerinden fiyatlarını sizin belirlediğiniz sistemden oluşmuş siteler var. Bu sitelerde yazılara, çevirilere, makalelere ihtiyacı olanlar yazı dili gelişmiş, her konuya uygun yazı yazabilecek çalışanlar arıyorlar. Eğer kelimelerinize ve klavyenize güveniyorsanız freelancer olarak yazdığınız yazılarla para kazanabilirsiniz

Ürünlerinizi satın

            Eğer evde canınız sıkıldıkça kendinize yeni hobiler edindiyseniz ve birçok el işi göz nuru eşyalar ortaya çıkardıysanız, bunları gelire çevirebilirsiniz. Gardrops, Dolap, Letgo gibi uygulamalar sizlere bu şansı veriyor. Örneğin, kazak mı ördünüz veya düş kapanı mı yaptınız? Bunları bir yerlerde biriktirmek yerine uygun fiyatla satışa koyabilirsiniz. Fakat çok ürün satmak istiyorsanız takipçi sayınızı artırmanız gerekiyor ki böylece çok fazla kişiye ulaşabilesiniz. Tabi bir diğer önemli nokta da fiyatların uygunluğudur. Bu platformlarda oldukça uygun fiyatlarla birçok satış yapabilirsiniz. Eğer bu fikir aklınıza yattıysa hemen üyeliğinizi başlatın.

Bilgisayardan Para Kazanma

Seslendirme yapabilirsiniz

            Artık e- kitaplar için seslendirme yapılması çok yaygın bir durum haline geldi. Aynı zamanda görme engeli olan arkadaşlarımız için de kitap seslendirmesi oldukça önemli bir aktivitedir. Eğer diksiyonunuz ve ses tonunuz, telaffuzunuz iyiyse, ben bu işi yapabilirim diyorsanız siz de bu konuyla ilgili araştırmalar yapıp kitap seslendirebilirsiniz. Hem böylece siz de kendi sesinizi duyduğunuz zaman nerelerde hata yapıyorsunuz, telaffuzunuzu geliştirmeniz gereken bir yer var mı gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Ne kadar çok seslendirme yaparsanız diksiyonunuz ve telaffuzunuz da o kadar gelişecektir.

            Sadece kitap seslendirmesi yapmanız gerekmiyor. Aynı zamanda televizyon, reklam, animasyon, video oyunları gibi birçok alanda seslendirme yapabilirsiniz. Bunun için biraz profesyonel olmanız gerekir. Kayıt odanız, iyi bir mikrofonunuz olmalı. Bu yöntem size internetten güzel bir şekilde para kazandırabilecek bir yöntemdir. 

            Örneğin Fiverr, seslendirme yapmak isteyenleri değerlendiren oldukça büyük bir platformdur. Ücretleri düşük bir şekilde başlar fakat git gide artar.

 

E-kitap yazabilirsiniz

            Eğer uzun vadede bir çalışma yapmak istiyorsanız e-kitap yazabilirsiniz. Tabi ki kitap yazmak o kadar kolay değildir fakat yeteneğiniz varsa internetten para kazanabileceğiniz güzel bir yöntemdir. E-kitabınızı yükleyebileceğiniz bazı siteler bulunuyor, bunlardan birini seçerek belli bir ücret karşılığı oraya yükleyebilirsiniz. Kitap kapağınız, dosyayı formatlama şekliniz, hazırladığınız içerikler de kitabınız üzerinden beğeni toplamanız için oldukça önemlidir.

Online marketlerde birçok ürün satabilirsiniz

            Teknolojinin gittikçe gelişmesi insanların kendilerine bir ürün almak istediklerinde internet sitelerine girmelerine sebep oluyor. Artık mağazalardan gidip ürün alan çok fazla insan kalmadı. Onun yerine birçok sitede uygun fiyatlarda aradıkları ürünleri bulabiliyorlar. Eğer siz de kendinize güveniyorsanız bu sitelerden birinde ürün satmaya başlayın. Örneğin, Letgo, sahibinden, N11, gittigidiyor gibi sitelere bakabilirsiniz. Sadece öncesinde güzel bir araştırma yapmanız gerekiyor ve neler satabileceğinize karar vermeniz lazım. Ardından üyeliğinizi başlatarak satışlarınız için ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. Sonrasında ise para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ek İş Fikirleri

Oyun oynayarak veya yayın yaparak para kazanabilirsiniz

            Son dönemlerin en popüler teknolojik gelişmesi, bilgisayar oyunlarıdır. Çeşit çeşit oyunların bulunduğu bu alanda bazı oyunlar sizlere para kazanma şansı sunmaktadır. Twitch size bu imkânı sunan, oyuncuların oyunlarını canlı bir şekilde oynayabildiği ve izlenildiği, izlendikçe de para kazandıran oldukça büyük bir platformdur.  Örneğin, yayını izleyen kişiler yayını yapan kişiye bağış yapabiliyor. Bu olay tamamen kişilerin kendi isteğine bağlıdır. Aynı zamanda bu yayının bir de konuşma kısmı bulunuyor. Buradan da yayıncı ile izleyiciler iletişim kurabiliyorlar. Fakat bu yayını izlerken herhangi bir sorun çıkmaması veya birçok izne sahip olabilmek için aylık ödeme yaparak abone olması gerekiyor. Böylece para kazanmak daha kolay bir hale geliyor. Aslında bu sitede sadece oyun oynanmıyor sanat, resim, müzik yayınları da yapılabiliyor.  Peki, siz hangisini istiyorsunuz?

Udemy’e videolar yükleyin

            Dil eğitimi konusunda oldukça popüler bir uygulama olan Udemy’e videolar yükleyebilirsiniz. Eğer ders konusunda kendinize güveniyorsanız ve bilgi birikiminiz de varsa, ders videoları çekip yükleyebilirsiniz. Daha sonra da Udemy üzerinden ücretli satış yapabilirsiniz. Online ders videoları çekip yüklemek düşündüğünüzden daha fazla gelir sağlayabilecek bir yöntemdir. Aynı zamanda videolarınızı başkalarının izlediğini ve daha çok videolar istediklerini gördüğünüz zaman bu iş sizin için daha cazip hale gelecektir.

            Öncelikle Udemy’i inceleyin ve hangi kategoriler, ne tür eğitimler, nasıl anlatımlar mevcut bunları belirleyin. Bunlardan yola çıkarak da kendi alanınız ve bilginize göre video çekimlerine başlayın. İlk zamanlar derslerinize kayıtlanan çok kişi olmayabilir ama eğer kendinizi sevdirirseniz, sayıları artıkça sizin de kazanacağınız para artacaktır. Sadece Udemy olmasına da gerek yok, böyle birkaç uygulama ve site de bulunuyor. Bu sitelere girip bakarak, kendiniz için en uygun siteyi veya platformu bularak doğru yerlerden video yüklemesi yapabilirsiniz. Önemli olan, size uygun olmasıdır.

Blog açın

            Blogger olmak kulağa nasıl geliyor? Peki, siz böyle bir şey yapmayı düşünür müsünüz? Bu uzun vadeli ve sabır isteyen bir yöntemdir. Blog açmak onu düzenli şekilde doldurmak, takipçi ve tıklayan sayısını artırmak için yollar aramak gibi birçok aşaması bulunmaktadır. Fakat bütün bunların sonunda da gerçekten emeğinizin karşılığını alabileceğinizi göreceksiniz.  Blogdan para kazanmanızın birçok yöntemi vardır. Bunlardan bazıları; Google Adsense kullanımı, sponsorlu içerik yayınlamaktır. Ayrıca kendinize bir satış ortağı ayarlayabilirsiniz veya e-kitap, online eğitimler gibi dijital ürün eklemeleri yapabilirsiniz. Bunların hepsi bir anda olmayacaktır ama adım adım da olsa sonunda bloğunuz birçok kişi tarafından duyulmuş olacaktır.

Evden Çalışarak Para Biriktirme

Uygulama oluşturun

            Bu yöntem oldukça zorlu ve gerçekten yetenek isteyen bir yöntemdir. Eğer bilgisayar veya teknolojiye çok ilgiliyseniz, bu alanda uzmanlığınıza güveniyorsanız yeteneğinizi ek gelire çevirebilirsiniz. Bir uygulama veya yazılım oluşturabilirsiniz. Çünkü uygulama pazarı oldukça geniş bir platforma sahip bu yüzden mükemmel bir fikriniz ve uygulamanız varsa bunu mutlaka kullanmalısınız.  Küçük bir projeyi bile oldukça iyi bir paraya dönüştürebilirsiniz. Tabi bunlarda tam bir başarı için biraz profesyonellik gerekiyor.

Müziğinizi kullanın

            İnternet üzerinden para kazanabileceğiniz bir yöntem de müziğinizi satmaktır. Eğer müzisyenseniz veya sadece sesiniz güzelse, sadece bir enstrüman çalabiliyorsanız bile bunu online bir şekilde satabilirsiniz. Şunu söylemek gerekir ki, bu işte gerçekten çok iyi paralar kazanabilirsiniz.  Tabi bunları yapabilmeniz için öncelikle bir ortamınız olmalı yani müziğini kaydetmeniz gerekiyor. Eğer ortamınız yoksa bu işte size yardımcı olabilecek bir yapımcıyla anlaşabilirsiniz. Şimdilerde stok müziğe ihtiyaç duyuluyor. Bundan yola çıkarak tam olarak nasıl müzik yaparsanız ilgi çekebilirsiniz gibi araştırmalara yönelin. Bu yeteneğinizi insanlara gösterebilmek için satış yapabileceğiniz bazı siteler de bulunuyor. Bunlara bakarak da yolunuzu çizebilirsiniz. Böylece müzisyen hizmetlerinizi çevrimiçi olarak sattığınızda size geri dönüşü çok güzel olacaktır.

Çevrimiçi koç olun

            Son zamanlarda ortaya çıkmış ve dünyayı sarmış olan COVİD-19 sebebiyle insanların çoğu evde kalmak zorundaydı. Bu süreçte de yoga, eğitici videolar, spor gibi birçok aktiviteye yönelme oldu. Bu konularla ilgili uygun ve doğru videolar çekerek insanların dikkatini çekebilirsiniz. Örneğin, motivasyon videoları çekebilirsiniz. Tabi ki bunun için de sosyal platformların diğerlerinde olduğu gibi biraz takipçiye ihtiyacınız olacaktır ve sonrası ise kendiliğinden gelecektir.  Sadece kendinize belli bir yol belirlemeniz ve konunuzla ilgili düzenli videolar çekip yüklemeniz gerekiyor.

Yazar Gülden METİN'e Teşekkürler.

Bir Emoji Bırakın

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0