Sağlıklı Yaşam

Sağlık, hep göz ardı ettiğimiz, farkında olmadan sürdürdüğümüz fakat maalesef ki değerini sonradan yaşayarak öğrendiğimiz, gördüğümüz bir kavramdır. Aslında sağlık bir kavramdan öte, yaşamımızın temelidir. Biz hiç fark etmesek bile, bir gün sonraki halimiz bugün ne yaptığımıza ve ne yapmadığımıza bağlıdır. İşte tüm bunların hepsi, yaptıklarımızın ve yapmamamız gerekenlerin tümü sağlıklı yaşam adı altında toplanmış bulunmakta. Sağlıklı yaşam, kendi yaşamımızın düzenlenmesini, planlanmasını, sağlıklı bir şekilde yürümesini ve daha uzun olmasını sağlar

Sağlıklı Yaşam
Sağlıklı Yaşam
Sağlıklı Yaşam
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam

Sağlık, hep göz ardı ettiğimiz, farkında olmadan sürdürdüğümüz fakat maalesef ki değerini sonradan yaşayarak öğrendiğimiz, gördüğümüz bir kavramdır. Aslında sağlık bir kavramdan öte, yaşamımızın temelidir. Biz hiç fark etmesek bile, bir gün sonraki halimiz bugün ne yaptığımıza ve ne yapmadığımıza bağlıdır. İşte tüm bunların hepsi, yaptıklarımızın ve yapmamamız gerekenlerin tümü sağlıklı yaşam adı altında toplanmış bulunmakta.

Sağlıklı yaşam, kendi yaşamımızın düzenlenmesini, planlanmasını, sağlıklı bir şekilde yürümesini ve daha uzun olmasını sağlar. Ölmekten korktuğumuz, dolu dolu yaşamak istediğimiz şu hayatı daha da uzun sürdürebilmek için gerekli olan tek şey sağlıktır. Sağlık öyle kapsamlıdır ki, yediklerinizden içtiklerinizden hissedip düşündüklerinize kadar sizi kapsar. Yani sizin sağlığınız söz konusu olduğunda, bedenen, ruhen, fiziksel tüm unsurlar incelenmektedir. Sağlık dendiğinde ve sağlıklı yaşam dendiğinde ilk akla gelen unsurlar arasında, beslenme ve spor gelmektedir. Bu unsurların gelmesi çok güzel olsa da, maalesef eksik ve yetersiz kalmaktadır. Söylediğimiz gibi, sağlık yaşamımızın temelidir, bizim için her şeydir. Bu nedenle sağlığı, sadece beslenme ve spor üzerinden değil yaşamımızın geneli üzerinden değerlendirmek ve çerçevelendirmek gerekir. Peki, sağlık ve sağlıklı yaşam dendiğinde ilk akla gelen beslenme ve spor hakkında ne söyleyebiliriz? Tabii ki önemi asla yadsınamayacak kadar büyük iki unsur olduğunu hemen söyleyebiliriz. Sağlıklı olmamızın ve sağlıklı bir yaşam sürmemizin temel yapı taşlarıdır. Bizim bahsettiğimiz ve söylemeye çalıştığımız şey, sağlığı sadece beslenme ve spor çerçevesinde düşünmeyip bu çerçeveyi genişletme isteğimizdir.

sağlıklı yaşam sırları

 

 Beslenme ve spor dediğimiz gibi, sağlıklı yaşamın temel taşlarını oluştururlar. Bazen öyle günler oluyor ki, günlük adımlarımız ellerimizle sayacağımız kadar az oluyor. En kolay yapabileceğimiz şey, spor bağlamında, dışarı çıkarak yürüyebildiğimiz kadar yürüyebilmektir. Spor salonlarına gidemeyebilirsiniz, evde kendi spor hareketlerinizi uygulayamıyor olabilirsiniz ama hiçbiri spor yapmak için bir bahane değildir. Bunun yanı sıra, karşımıza çıkan ikinci unsur beslenmedir. Yine spor da olduğu gibi, beslenmede de bahanelere yer yok. Beslenme dediğimizde, her sağlıklı şeyin yenmesi akla gelmesin. Çünkü beslenme adı altında bahane hazır: 'sağlıklı yiyecekler çok pahalı' Hayır pahalı değil, ki önemli olan sağlıklı şeyleri yiyebiliyor olman değil, sağlıksız yiyeceklerden uzak duruyor olman çok daha önemli, ilk basamakta. Ne kadar sağlıklı besinleri evimize alıyor ve tüketiyor da olsak, sağlıksız besinleri de bu besinler arasında tüketiyorsak yararını ne yazık ki göremeyiz. Son unsur olarak bahsetmek istediğimiz ise, hislerimiz, duygularımız ve düşündüklerimizi kapsayan psikolojik unsur. Her birimiz insanız ve çok farklı dönemlerden geçiyoruz.

sağlıklı yaşam sırları

 

Bazı günler çok mutlu bazı günler ise çok mutsuz olabiliyoruz. Fakat, bu bağlamda önemli olan bu hisleri ne derecede yaşadığımız ve zihnimizde nasıl planladığımızdır. Her şeyin fazlası zarar diyen büyüklerimiz, doğru söylemişler. Fazla düşünmek, fazla kafaya takmak maalesef sağlığımızı da olumsuz etkilemekte ve bu özellikler de sağlıklı yaşamın psikolojik unsurunu oluşturmaktadır. Mutluluk hissi, her zaman sağlık açısından olumlu gelişim göstermektedir fakat tam tersi mutsuzluk, çok daha olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle, hislerimize yön verebilmeli, kontrol edebilmeli ve derecesini ayarlayabilmeliyiz. Özetle; sağlık, yaşamımızın temelini oluşturmakla beraber birçok unsuru içerisinde barındırmaktadır. Yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmeli, sağlıksız besinlerden uzak durmalıyız. Kötü alışkanlıklar edinmemeli, bu ortamlardan olabildiğince uzak kalmalıyız. Günümüzün bir kısmını veya haftanın belli günlerini spora ayırmalıyız. Son olarak, psikolojik unsur bağlamında zihnimizi gereksiz derecede yoracak düşüncelerden kaçınmalı, stresten uzak durmalı ve zihnimizi güzel düşünceler ile doldurmalıyız. Bahaneler üretmeyin, fikirler üretin. Sağlık sizden uzak da değil, sağlık sizinle.

Yazarımız Edanur'a Teşekkürler..

Bir Emoji Bırakın

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0